parallax background
تندرستی و شادابی با تغذیه‌ی طبیعی و گیاهی vegetarian-diet-healthy-food-health-alternative-therapy-banner
تندرستی و شادابی با تغذیه‌ی طبیعی و گیاهی
اکتبر 3, 2016
رژیم تک غذایی دوره‌ای و آثار شگفت‌انگیز آن mono-single-diet-healthy-food-health-alternative-therapy-whole-food-diet-banner
رژیم تک غذایی دوره‌ای و آثار شگفت‌انگیز آن
اکتبر 3, 2016

گروه نوین چهارگانه‌ی غذاییمیوه ها، سبزی ها، حبوبات وغلات

البته این حقیقت دارد که گروه نوین غذایی برای ما که عمری با نوع دیگری از رژیم غذایی بزرگ شده‌ایم، در ابتدا بیگانه است؛ اما اکنون صدها رستوران و هتل و مرکز تفریحی در سراسر اروپا و آمریکا، انواع خوراکی‌های سالم گیاهی را به مشتریان خود عرضه می‌کنند که می‌تواند آغازی در تغییر این عادت باشد.
قابل توجه است که گروه چهارگانه‌ی غذایی پیشنهادی انجمن قلب آمریکا، دو فراورده‌ی اصلی، یعنی گوشت ولبنیات را کنار گذاشته‌اند؛ زیرا تمام انواع گوشت ها از جمله گوشت مرغ و ماهی، کلسترول و چربی اشباع شده دارند و تمام آن ها بدون الیاف و کربوهیدرات های پیچیده هستند.
شاید این پرسش پیش آید که آیا می توانیم بدون خوردن فراورده های حیوانی، پروتئین کافی در غذای خود داشته باشیم؟ آیا بدون خوردن این فراورده‌ها، کلسیم کافی خواهیم داشت؟ پاسخ به این گونه پرسش‌ها «‌آری‌» است. در این بخش ما به این پرسش‌ها و دیگر پرسش‌های مشابه پاسخ خواهیم داد. حقیقت این است که گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی، توان بسیار بالایی در نگهداری سلامت ما دارد.
گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی به گونه‌ای چشمگیر از بی‌چربی‌ترین انواع گوشت قرمز ویا گوشت پرنده، چربی کمتری دارد. این گروه غذایی به ویژه الیاف محلول زیادی دارد که توان پایین آوردن کلسترول را به آن نیز می بخشد. در مجموع، این گروه غذایی به هر‌‌کس که بخواهد بیماری قلبی‌اش را به سوی سلامت باز‌گرداند و یا از بروز این بیماری پیشگیری کند، کمک فراوانی می‌کند.
چنان‌چه بخواهید وزن خود را به هر اندازه کم کنید، گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی از هر برنامه‌ی تبلیغاتی دیگری در این زمینه کار آمد‌تر است. با این گروه غذایی شما می توانید بدون محدود کردن کالری ویا اندازه و حجم غذا، وزن خود را کم کنید و هم‌چنان از اندام متناسب برخوردار باشید.


„چنان‌چه بخواهید وزن خود را به هر اندازه کم کنید، گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی از هر برنامه‌ی تبلیغاتی دیگری در این زمینه کار آمد‌تر است.”

گروه نوین چهارگانه غذایی شامل چه مواردی است؟

غلات کامل: علاوه براین که از آرد گندم پوست نگرفته، جو، ذرت وسایر غلات، بهترین نان تهیه می شود، از غلات و حبوبات، می‌توان غذاهای متنوع و لذیذی تهیه کرد. در کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین، برنج را به اشکال گوناگون، آمیخته با سبزی ها و ادویه های خوشبو، با طعم ها و نام های متفاوت می پزند.
به راستی ارزش تغذیه‌ای آنها در چیست؟ این نوع خوراکی‌ها، الیاف و کربوهیدرات‌های پیچیده‌ی فراوان، ویتامین‌های پر‌ارزش و به مقدار کافی و لازم پروتئین سالم دارند. این غذا‌ها که بر مبنای برنامه‌ی دکتر اورنیش برای بازگشت سلامت بیماران قلبی پیشنهاد شده‌است، به راحتی میزان جذب چربی را تا 10 درصد محدود می‌کند و مهم‌تر از آن، اصلأ کلسترول ندارد.
سبزی ها: تا چندی پیش سفره‌ی آمریکایی‌ها با سبزی‌ها آشنایی نداشت. جالب است بدانیم هر روزه ماده‌ای جدید در سبزی ها کشف می شود که ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و در نبرد با سرطان به بدن کمک می‌کند. سبزی‌ها سر‌شار از الیاف کلسیم و کربوهیدرات‌های پیچیده و ویتامین‌ها هستند. چربی سبزی‌ها بسیار اندک است و کلسترولی در آن‌ها یافت نمی شود.

"هر روزه ماده‌ای جدید در سبزی ها کشف می شود که ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و در نبرد با سرطان به بدن کمک می‌کند."

میوه‌ها : میوه‌ها، از پرتقال ودیگر مرکبات گرفته تا کیوی، انواع سیب، زردآلو، هلو، خربزه، هندوانه و انگور، همگی سرشار از ویتامین‌های گوناگون، کربوهیدرات‌ها و الیاف محلول هستند. تمام میوه‌ها، سلاح های نیرومند‌ی علیه بیماری‌های قلبی وسرطان و حلال واقعی مشکل چاقی هستند. از میوه‌ها می‌توان بهترین دسرها را تهیه کرد، یا آن‌ها را به جای صبحانه و یا یک وعده غذای کامل خورد.
حبوبات : انواع لوبیا، نخود، ماش، عدس و باقلا ودیگر بنشن‌ها سرشار از پروتئین، کربوهیدرات، الیاف و مواد معدنی هستند؛ چربی آنها کم است وکلسترول ندارند. هم‌چنین خاستگاه بسیار خوب و پایداری برای اسید چرب « امگا – 3 » هستند.

ماخذ: راز سلامتی (تندرستی و شادابی با تغذیه طبیعی و گیاهی)، مصطفی انصاری، انتشارات شلفین، 1389

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *