parallax background

ويژگي شگفت‌ انگيز آينه‌ي روابط

نگاهی تازه و متفاوت به «ازدواج»
اکتبر 3, 2016
تندرستی و شادابی با تغذیه‌ی طبیعی و گیاهی vegetarian-diet-healthy-food-health-alternative-therapy-banner
تندرستی و شادابی با تغذیه‌ی طبیعی و گیاهی
اکتبر 3, 2016

ويژگي شگفت‌ انگيز آينه‌ي روابط


جهان آينه‌اي است كه ويژگي‌هاي مثبت و منفي خود را در آن مي‌بينيم


اگر در برابر خود عيبي مي‌بيني، آن عيب در توست كه در او مي‌بيني. عالم هم‌چنين آينه است: نقش خود را در او مي‌بيني. آن عيب را از خود جدا كن!
همه‌ي اخلاق بد- از ظلم و حسد و حرص و بي‌رحمي و كبر- چون در توست نمي‌رنجي، چون آن را در ديگري مي‌بيني مي‌رمي و مي‌رنجي. پس بدان كه عيب‌هاي خود را در ديگري مي‌بيني. فيه ما فيه «مولوی»
آيا هيچ‌گاه از خود پرسيده‌ايد چه‌طور كسي را پيدا كرده‌ايد كه اصلاً شباهتي به شما ندارد؟ هيچ‌وقت از خودتان نمي‌پرسيد كه چه‌طور عاشق كسي شده‌ايد كه اين كارها را با شما مي‌كند؟ هيچ‌وقت نمي‌پرسيد كه چه‌طور با شخصي ازدواج كرده‌ايد كه نه آن چيزي كه شما مي‌بينيد مي‌بيند، نه آن چيزي كه شما مي‌شنويد مي‌شنود، و نه آن چيزي كه شما احساس مي‌كنيد، احساس مي‌كند؟
بيشتر افرادي كه در روابط زناشويي‌شان با مشكل روبه‌رو هستند، در مورد چيزهايي صحبت مي‌كنند كه در شريك زندگي‌شان نمي‌توانند تحمل كنند، همه‌ي آن‌ها فهرستي از خصوصيات غيرقابل تحمل دارند.
دنيا در درون شماست. آيا اين جمله را پيش از اين شنيده‌ايد؟ چگونه ممكن است دنيا با تمام تنوعش در درون ما وجود داشته باشد. بايد بدانيد كه اشخاصي كه در اطراف‌مان مي‌بينيم، در درون‌مان زندگي نمي‌كنند؛ بلكه خصوصيات‌شان در درون ماست. بنابراين هر خصوصيتي كه در عالم هستي وجود دارد، در ما نيز وجود دارد. گر‌چه شايد آن خصلت را در همان موقعيت مكاني و زماني از خودمان نشان نداده باشيم؛ اما به نوعي مشابه آن را در زمان و مكان ديگري از خود بروز داده‌ايم. اين آگاهي، كليد قبول مسؤوليت مي‌باشد.


„اگر شجاع باشيم و اين واقعيت را بپذيريم كه جهان در درون ماست، آن‌گاه مي‌توانيم كل آن چيزي را كه بشريت مي‌نامند در آغوش بكشيم.”

وقتي طرح دقيق هستي را درك كنيد، مي‌توانيد هر چيزي را كه در ديگران مي‌بينيد در خودتان پيدا كنيد. بعد، ناگهان تمام دنياي شما تغيير مي‌كند. متوجه مي‌شويد چه‌طور هر چيزي كه مي‌بينيد و در ذهن مي‌پرورانيد، بازتابي از دنياي دروني‌تان است. متوجه مي‌شويد كه چه‌طور كسي را در اين لحظه دوست داريد؛ اما دقيقه‌اي بعد از او متنفر مي‌شويد. مي‌دانيد كه چرا بقيه مي‌توانند صحبتي بكنند و يا كاري انجام بدهند كه احساسات شما را تحريك كند. براي يكپارچه بودن لازم است به تمام ابعاد وجودمان دسترسي داشته باشيم. اگر شجاع باشيم و اين واقعيت را بپذيريم كه جهان در درون ماست، آن‌گاه مي‌توانيم كل آن چيزي را كه بشريت مي‌نامند در آغوش بكشيم.
گسترش آگاهي‌مان براي در آغوش گرفتن عظمت دنياي دروني‌مان به ما اين امكان را مي‌دهد كه قدرت، توان و تعادل بشريت‌مان را احساس كنيم. اين به ما كمك مي‌كند كه از فضاي قضاوت و جدايي بيرون بيايم و به فضاي درك و شفقت گام بگذاريم. هنگامي كه اين موضوع را درك كنيم ديگر خودمان را قرباني رفتار‌هاي همسرمان نمي‌دانيم. مي‌توانيم ببينيم كه زن يا شوهر‌مان تنها بازتاب بخشي از وجود خودمان است كه آن را نپذيرفته بوديم.

"تمام چيزهايي كه در ديگران هست و شما آن‌ها را دوست داريد و تمام چيزهايي كه از آن‌ها تنفر داريد، بخش‌هايي از وجود خودتان هستند."

درك اين‌ كه هر‌چه دوست داريم و هر‌چه از آن متنفريم صرفاً آينه‌اي است از درون خودمان، ما را قادر مي‌سازد مانع از بيرون ريختن بخش‌هاي ناخواسته و ناپسند خودمان به روي طرف مقابل شويم. سرزنش و شماتت ديگران ما را از سلامت و تماميت دور مي‌كند. اين كار باعث گيركردن ما در گذشته مي‌شود و اين افسانه را كه ما قرباني رفتار ديگران هستيم، تداوم مي‌بخشد.
تصور كنيد هركسي كه در خيابان با او راه مي‌رويد و هركسي كه مي‌بينيد و هركسي كه در اخبار در موردش مي‌خوانيد يا مي‌شنويد، بازتاب بخشي از وجود خودتان است. براي يك لحظه فكر كنيد هر خصوصيتي كه در معلم، هم‌كلاسي‌ها، همسر و دوستان‌تان تحسين مي‌كرديد و هر خصلتي كه در بدترين افراد تحقير مي‌كرديد، همگي در شما وجود دارد. درون شما هزاران ويژگي و خصلت وجود دارد كه بعضي به صورت نهفته و بعضي دور از ديد هستند. بعضي‌ها فعال و بعضي‌‌ها غيرفعال مي‌باشند. تمام چيزهايي كه در ديگران هست و شما آن‌ها را دوست داريد و تمام چيزهايي كه از آن‌ها تنفر داريد، بخش‌هايي از وجود خودتان هستند. واقعيت اين است كه اگر خصلت‌هايي را كه در سايرين مي‌بينيد، در درون شما وجود نداشته باشد، قادر به ديدن آن‌ها نخواهيد بود.

ماخذ: طلاق پنهان(با هم؛ ولی جدا!؟)، مصطفی انصاری، انتشارات شلفین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *