parallax background

رژیم تک غذایی دوره‌ای و آثار شگفت‌انگیز آن

گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی vegetarian-diet-healthy-food-health-alternative-therapy-whole-food-diet-banner
گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی
اکتبر 3, 2016
تنفس هوشيارانه
تنفس هوشيارانه
آگوست 7, 2017

رژیم تک غذایی دوره‌ای و آثار شگفت‌انگیز آنرژیم تک غذایی دوره‌ای بدون تردید بیش از هر عامل دیگری موجب بازیابی سلامت و تداوم آن خواهد شد. جذابیت رژیم تک غذایی دوره‌ای، سادگی آن است. هر کس می تواند برای بهبود سریع وضع خود آن را به کاربرد و از منافع دیر پای آن در حفظ تندرستی خویش برخوردار شود.

چگونگی رژیم تک غذایی دوره ای

رژیم تک غذایی دوره ای عبارت است از خوردن میوه‌ها و یا سبزیجات تازه و آب آن‌ها به صورت خام، برای مدت زمان معینی که می تواند از یک روز تا چند هفته به طول انجامد. پیش از آن‌که دلایل منطقی رژیم تک غذایی ومنافع حاصل از آن را بیان کنم، اجازه دهید، سه نمونه از انواع مختلف رژیم تک غذایی را توضیح دهم.
1) آشامیدن تنها آب سبزیجات و میوه‌ها به مدت یک تا سه روز.
2) آشامیدن تنها آب تازه‌ی سبزیجات و میوه‌ها و نیز خوردن آن‌ها به طور کامل برای سه تا پنج روز.
3) آشامیدن تنها آب سبزیجات و میوه‌ها و خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه برای یک روز تا هفت الی ده روز.
به بیان دیگر، رژیم تک غذایی دوره‌ای، عبارت است از خوردن هر شکل ترکیبی از هر نوع ماده‌ی غذایی طبیعی، تازه و خام و یا آب میوه‌ها و سبزیجات طبیعی در مدت زمانی که مایل هستید.
دلیل این که کلیه‌ی غذاها در دوره‌ی رژیم تک غذایی باید به صورت طبیعی، تازه و خام باشد کاملأ ساده است و آن اثر قطعی آن‌ها در پاکسازی سیستم لنفاوی و بازسازی سلولی است.


„انسان تنها موجود زنده‌ای است که غذاهای پخته شده مصرف می‌کند و در انسان‌ها، بالاترین میزان ابتلا به بیماری‌های«دژنراتیو »،(فرساینده) دیده می‌شود.”

اهداف رژیم تک غذایی

استفاده از رژیم تک غذایی به منظور دست‌یابی به دو هدف صورت می‌گیرد. نخست این‌که در هضم غذا هر اندازه که ممکن است انرژی کمتری مصرف شود، به گونه‌ای که این انرژی را بتوان آزاد ساخت و آن را در پاکسازی و تجدید قوای سیستم لنفاوی به کارگرفت. دومین هدف، دست‌یابی به حداکثر ممکن سوخت و مواد غذایی از غذاهای مصرف شده می‌باشد.
غذاهای خام، این دو هدف رژیم تک غذایی را بهتر از غذاهای پخته و یا تصفیه شده تأمین می‌کنند. غذاهای خام انرژی کمتری برای هضم نیاز دارند و بیشترین مقدار مواد غذایی را به خالص‌ترین و طبیعی‌ترین شکل آن در اختیار شما قرار می‌دهند. بدیهی است که با پختن غذا به هر شکل، بخشی از مواد غذایی آن از بین می‌رود و یا طبیعت آن دگرگون می‌شود. به خاطر داشته باشید که انسان تنها موجود زنده‌ای است که غذاهای پخته شده مصرف می‌کند. و در انسان‌ها، بالاترین میزان ابتلا به بیماری‌های«دژنراتیو »،(فرساینده) دیده می‌شود. جای بسی تأسف است که تفکر برتر و عقل ما در این راستا کمکی به ما نکرده‌است.
رژیم تک غذایی دوره‌ای را نباید به عنوان یک رژیم غذایی در مراحل بحرانی، برای تخلیه‌ی یک غده‌ی لنفاوی آماس کرده و یا مقابله با یک سرطان به وجود آمده به کار برد. گر چه در هر دو مورد می‌تواند مفید واقع شود. برای این‌که بالاترین سودمندی را از رژیم تک غذایی دوره‌ای به دست آورید، بهتر این که آن را به منزله‌ی بخشی از برنامه‌ی زندگی منظم خود، وسیله‌ای برای پیشگیری دراز مدت و بهبودی دیرپای خود به کار ببرید.
به خاطر آورید: میزان کاربرد رژیم تک غذایی، مربوط به خود شماست و روش‌های بی‌شماری برای به کار‌گرفتن آن وجود دارد و هیچ رژیم غذایی مشخصأ اختصاص یافته‌ای در این راستا ارائه نمی‌شود. بعضی از افراد هفته‌ای یک بار در تمام 24 ساعت، تنها آب میوه و یا خود میوه‌ها را مصرف می‌کنند. بعضی دیگر، هفته‌ای یک روز، فقط غذاهای خام می خورند. عده‌ای دیگر، هرماه سه روز رژیم خام خواری را [1]بر می گزینند. دکتر«کوزن» پیشنهاد می کند، هرشش ماه، یک هفته فقط آب میوه‌های تازه بنوشید.
هدف از رژیم تک غذایی دوره‌ای، البته به کاربردن آن است. شما باید اصول انتخاب شده‌ی خود را با یادداشت‌کردن روی تقویم، دقیقأ مشخص کرده و برای مثال روشن کنید که آیا می‌خواهید یک روز یا سه روز یا پنج روز و یا یک هفته آن را انجام دهید. سپس، همان را که انتخاب کرده‌اید، انجام دهید و همین‌که صبح از خواب بیدار شدید و احساس کردید که مایلید آن روز را فقط آب میوه بخورید، همان انتخاب شماست. رژیم تک غذایی، روشی بسیار قابل انعطاف است که هر یک از افرادِ خواهان دست‌یابی به سلامتی و سر‌زندگی و شادابی می تواند متناسب با ذوق وسلیقه و امکانات زندگی خود، نوع خاصی از آن را انتخاب کند؛ اما فواید این نوع رژیم غذایی با درست عمل‌کردن آن ارتباط دارد.

"رژیم تک غذایی دوره‌ای در واقع؛ خود یک رژیم غذایی آزادانه‌تری است که یکی از بهترین نتایج سودمندی آن، علاوه بر پیشگیری از بیماری ها، ایجاد انرژی بیشتر و حالت نشاط و احساس سلامتی است."

چنان‌چه مشاهده می‌کنید، علت این‌که به این جنبه از شیوه‌ی اجرای رژیم غذایی یاد شده تکیه می‌کنم آن است که هر زمانی که رژیم غذایی، مورد بحث قرار می‌گیرد، مردم تصور می‌کنند، قانون‌مندی‌های آن را باید به صورت نوعی مجازات در برابر خطاهای غذایی گذشته تلقی کنند. من توصیه می‌کنم، شما نقطه نظری دیگر را برگزینید. رژیم تک غذایی دوره‌ای را به منزله‌ی بخش جدایی ناپذیری از روش زندگی پویای خود بنگرید که برای شما حالتی از سلامتی خلاق و سر‌زندگی و شادابی را به ارمغان آورده است و آن را هم‌چنان حفظ خواهد کرد.
رژیم تک غذایی دوره‌ای در واقع؛ خود یک رژیم غذایی آزادانه‌تری است که یکی از بهترین نتایج سودمندی آن، علاوه بر پیشگیری از بیماری ها، ایجاد انرژی بیشتر و حالت نشاط و احساس سلامتی است. شما با به کارگیری این رژیم غذایی، به واقع، بازسازی شده‌اید و احساس بهتری نسبت به زندگی خود در تمامی زمینه‌ها دارید.
چنان‌چه یک بار رژیم تک غذایی را به درستی وارد زندگی خود کنید، آن را هرگز ترک نخواهید کرد. حتی اگر هر سال، فقط سه روز آن را اجرا کنید، هرگز آن را فراموش نمی کنید و در انتظار فرارسیدن زمان رژیم تک غذایی دوره‌ای خود باقی خواهید ماند؛ زیرا احساس سبکی و شور و حال حاصل از این رژیم غذایی متفاوت را تجربه کرده‌اید.

ماخذ: راز سلامتی(تندرستی و شادابی با تغذیه طبیعی و گیاهی)، مصطفی انصاری، انتشارات شلفین، 1389

_________________________________________________________________________________
1- بیماری های دژنراتیو در واقع به کلیه روندهای بیماری گفته می شود که در اثر تغییرات شیمیایی بافت ها از یک کیفیت برتر به کیفیت پایین تر و شکننده تری تغییر می یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *