parallax background

تندرستی و شادابی با تغذیه‌ی طبیعی و گیاهی

نگاهی تازه و متفاوت به «ازدواج»
اکتبر 3, 2016
گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی vegetarian-diet-healthy-food-health-alternative-therapy-whole-food-diet-banner
گروه نوین چهارگانه‌ی غذایی
اکتبر 3, 2016

تندرستی و شادابی با تغذیه‌ی طبیعی و گیاهیامروزه انسان متمدن به سبب عدم هماهنگی با قوانین طبیعت و گرایش به تغذیه‌ی نامناسب، در ورطه‌ی هولناک انواع بیماری‌ها فرورفته وبدیهی است که با این تلاش‌های بیهوده‌ی خود، راهی از پیش نخواهد برد. تنها راه باز‌گشت به زندگی سالم و سر‌زندگی و شادابی، درک وشناخت قوانین طبیعی حاکم بر وجود و ماهیت انسان و به خصوص تغذیه‌ی طبیعی است؛ اما با کمال تأسف، انسان در طول قرن‌ها چنان با غذاهای غیر طبیعی و فریبنده‌ی مصنوعی خو گرفته که دل‌کندن و ترک عادت برایش بسیار مشکل است؛ زیرا حظ دهان را بر تندرستی و راحت جان ترجیح می‌دهد.
یکی از معضلات و ناهنجاری‌های بزرگ جامعه‌ی بشری، به خصوص در ایران خود‌مان این است که گروهی از مردم، غذاهای رنگین را نوعی تشخص می‌دانند و حتی اعتقاد عده‌ای از مردم به گوشت و غذاهای تهیه شده با گوشت آن چنان شدید است که غذای بدون گوشت را اصولأ غذا به شمار نمی‌آورند و در اغلب مهمانی‌ها وجود غذا‌های گوشتی گوناگون معیار ارج نهادن به مهمانان محسوب می‌شود.
سفره‌های پر زرق وبرق، با غذاهای متنوع و رنگارنگ و خوراکی‌هایی از قبیل : بستنی، شیرینی، آجیل، میوه‌های مختلف وسایر تنقلات به عنوان پیش‌غذا و دسر؛ زمینه‌ای را برای ما به وجود می‌آورد که از هنگام رفتن به مهمانی تا هنگام برگشتن به طور مرتب بخوریم و به دنبال آن نیز رقابت‌ها و چشم‌و‌هم‌چشمی‌های متقابل سبب شده است که در مجموع عادت به مصرف زیاد مواد غذایی ما را از تغذیه‌ی سالم وهدف اساسی آن دور سازد.


„اکثر بیماری‌های ما به علت ندانم کاری‌ها، سهل‌انگاری‌ها و عدم آشنایی ما با شیوه‌های درست زندگی و تغذیه است.”

شما به سادگی می‌توانید، نتیجه‌ی این غفلت و بی‌خبری را با نگاهی به حال و روز دوستان و افراد خانواده‌ی خود مشاهده کنید. اغلب افراد به بیماری‌های گوناگون، به خصوص بیماری‌های قلبی، درد مفاصل، فشار خون، تصلب شرایین، بیماری قند(دیابت )، بیماری های عصبی، افسردگی، بی‌خوابی و ... مبتلا هستند. برای پی‌بردن به عمق فاجعه می توانید به عنوان یک پژوهش دو روزه، انبوه بیماران را در مطب پزشکان، بیمارستان ها، کلینیک‌ها، درمان‌گاه‌ها، آسایش‌گاه‌ها و سایر مراکز درمانی مشاهده کنید.
یکی از نکات بسیار مهم در ارتباط با سلامتی و سر‌زندگی و شادابی این است که اکثر بیماری‌های ما به علت ندانم کاری‌ها، سهل‌انگاری‌ها و عدم آشنایی ما با شیوه‌های درست زندگی و تغذیه است. تغذیه‌ی نادرست و غیر طبیعی، بزرگ‌ترین آفت بشر است. براساس مطالعات و تحقیقات پزشکان، تنها راه رهایی بشر از بیماری‌های جسمی، روحی و روانی، گرایش به طبیعت و استفاده از غذاهای طبیعی است. غذای انسان باید با طبیعت او سازگاری داشته باشد و این امر جز با تغذیه‌ی طبیعی امکان‌پذیر نیست.
روی تابلوی«جامعه‌ی گیاه خواران‌ِ» کشور برمه نوشته شده است:«بگو چه می‌خوری تا بگویم که هستی » و این نشان دهنده‌ی نقش شگرف انرژی حیاتی موجود در سلول‌های زنده‌ی گیاهی در سرزندگی و شادابی گیاه خواران است. علت‌العلل تمام ناراحتی‌های جسمی، روحی، و روانی انسان، عدم آگاهی و سر پیچی از قوانین طبیعت است. با تغذیه‌ی طبیعی، علاوه بر دست‌یابی به نشاط و تندرستی، از پیری زودرس و مرگ‌های ناگهانی که امروزه جامعه‌ی بشری را سخت تهدید می‌کند نیز جلوگیری می شود. بقراط گفته است: «‌باید کاری کنی که غذای تو، تنها داروی تو و داروی تو، غذای مخصوص تو شود».

"امروزه، نه تنها دیگر بحث بر سر مسأله‌ی ضرورت بدون تردید کاهش مصرف فرآورده‌های حیوانی نیست؛ بلکه بحث بر سر آن است که این کاهش، از 15 الی 30 در صد تا خودداری کامل از مصرف تمام مواد غذایی حیوانی، متفاوت است."

گیاه خواری ( vegetarianism)


گیاه خواری به طور ایده آل، سالم ترین روش تغذیه می باشد؛ اما گیاه خواری برای تمام افراد جامعه ی انسانی، به طور یکسان مناسب نیست. گیاه خواران زیادی را می شناسم که زندگی خود را با حذف لبنیات و گوشت از غذای خود نجات داده‌اند و هم‌چنین می‌شناسم گیاه خوارانی جدی را که سلامتی آن‌ها کم و بیش مختل شده بود تا زمانی که بعضی فرآورده های حیوانی را به رژیم غذایی خود اضافه کردند.
هر کس براین امر اصرار ورزد که تنها راهِ واقعأ سالم، تغذیه‌ی گیاه خواری است؛ سخنش به همان اندازه بدون پایه واساس است که شخصی براین امر اصرار ورزد که چنان‌چه شما گیاه خوار باشید، نمی‌توانید واقعأ سالم باشید.
کسانی هستند که از نظر عقلی و منطقی درک می‌کنند که حذف گوشت و فرآورده های لبنی‌شان، بهترین راه سلامت است؛ اما از آن‌جا که سالیان درازی با خوردن این غذاها رشد و زندگی کرده‌اند، در مقابل دگرگونی شدید، دچار بازتاب‌های جسمی وعاطفی زیادی می شوند. گیاه‌خوار شدن، امری است کاملأ انتخابی وشخصی که با خصوصیات ویژه و منحصر به فرد ما ارتباط دارد.
اثر بسیار مفید گیاه خواری در مورد یک فرد، خود به خود مفهومش این نیست که برای دیگری هم مفید و مؤثر خواهد بود. این امر از یک سو به زمینه های گو‌ناگون و اعجاب‌انگیز تفاوت های فردی و گروه‌های خونی افراد و از سوی دیگر به عادت‌های غذایی و عدم آگاهی افراد در مورد فلسفه ومعیار تغذیه‌ی سالم مربوط می شود.
با این حال، کاری که هر کس می تواند انجام دهد و هم اکنون افراد بسیاری انجام می‌دهند، این است که با توجه به نتایج پژوهش‌هایی که تاکنون انجام شده است؛ مصرف فرآورده‌های حیوانی را کاهش دهند؛ زیرا ما ده‌ها سال در خوردن این فرآورده‌ها زیاده‌روی کرده‌ایم .
امروزه، نه تنها دیگر بحث بر سر مسأله‌ی ضرورت بدون تردید کاهش مصرف فرآورده‌های حیوانی نیست؛ بلکه بحث بر سر آن است که این کاهش، از 15 الی 30 در صد تا خودداری کامل از مصرف تمام مواد غذایی حیوانی، متفاوت است؛ اما آن‌چه شما برای برخورداری از سلامت و سر زندگی باید در نظر داشته باشید، این است که ببینید، برای خود شما، از همه راحت‌تر و کارآمد‌تر کدام است. با وجود این، امر مسلم این است که: به همان اندازه ای که مصرف فرآورده‌های حیوانی را کاهش دهید از اثرات نیکوی آن برخوردار خواهید شد.

ماخذ: راز سلامتی(تندرستی و شادابی با تغذیه طبیعی و گیاهی)، مصطفی انصاری، انتشارات شلفین، 1389

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *